Haber

Miçotakis, AB’ye “çit” çağrısında bulundu

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye sınırına çekilen “göçmen karşıtı” çelik çitin uzatılması için Avrupa Birliği’nden (AB) mali yardım çağrısında bulundu. Fransız Haber Ajansı AFP ‘e konuşan Yunanistan Başbakanı, “AB’nin bu tür projeler için Avrupa fonlarını tahsis etmeyi ciddi olarak düşünmesinin zamanı geldiğini düşünüyorum” dedi. Mitsotakis, “Nihayetinde Avrupa güvenliğine, uyumlu ve etkili bir Avrupa iltica politikasına katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Atina, Türkiye sınırındaki Meriç Nehri boyunca uzanan 37,5 kilometre uzunluğundaki ve beş metre yüksekliğindeki çitin uzatılmasına karar vermişti. Çitin 2026 yılına kadar 100 km uzatılması hedeflenirken Mitsotakis, 100 milyon Euro’ya mal olması beklenen projenin AB fonlu veya fonsuz hayata geçirileceğini duyurdu.

Çitin AB’nin de dış sınırları olan Yunanistan sınırlarını korumak için yapıldığını savunan Yunanistan Başbakanı, “Dış sınırlarımızı korumazsak göç ve iltica konusunda yeni bir anlaşmaya varamayacağımızı düşünüyorum. Burada yaptığımız bu amaca önemli bir katkıdır. Burada gördüğünüz sadece Yunan’ın bütçesinden ve Yunan vergi mükellefleri tarafından finanse edilmiştir.”


Yunistan, Meriç Nehri’nin kıyısına inşa ettiği tel örgüyü uzatmayı hedefliyor. Fotoğraf: Dimitris Papamitsos/Yunanistan Başbakanlık Ofisi/AP/resim ittifak

Diğer ülkelerden de AB’ye davetler yapıldı.

Sınırlara çekilecek tel örgülerin finansmanına ilişkin tartışmalar, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan AB zirvesinde hız kazandı. Avusturya ve Yunanistan da dahil olmak üzere birçok ülke, AB’yi “mülteci akışını azaltmak için” Birliğin dış uçlarındaki çitleri güçlendirmek için fon ayırmaya çağırdı.

Avrupa Komitesi, AB bütçesinin böyle bir proje için yeterli kaynağa sahip olmadığı konusunda ısrar ediyor.

AFP/SÖ,HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu