Haber

Endonezya Dışişleri Bakanı BMGK’yi İsrail-Filistin çatışması konusunda kararlı adımlar atmamakla suçladı

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İsrail-Filistin ihtilafına ilişkin “kararlı adımlar atmakta başarısız olduğunu” söyledi.

Marsudi, “İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı faaliyetlerini” ele almak üzere düzenlenen BM Genel Kurulu Özel Acil Oturumunda konuştu.

Filistinlilerin durumunu hafifletmek için BM Genel Kurulu’nu defalarca davet ettiklerini ve Filistin halkının kaderi için acil oturum talebinde bulunduklarını vurgulayan Marsudi, “Dar siyasi çıkarlar uğruna umutları sayısız kez boşa çıkarıldı. “

Marsudi, “Dünya sanki Gazze’deki trajediyi görmeyi reddediyormuş gibi farklı gerçekliklere bölünmüş görünüyor.” dedi. Şu şekilde konuştu:

“Saldırılar ve cinayetler devam ediyor” diyen Marsudi, bu kadar çok mağdur olmasına rağmen BMGK’nin İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin harekete geçmediğini ve “kararlı adımlar atmadığını” belirtti.

Marsudi, Endonezya’nın İsrail’in Filistinlilere, hastanelere, ibadethanelere ve Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını belirtti.

BM Genel Kurulu’nun daha fazla sivil kaybının önlenmesi için derhal ateşkes talep etmesi gerektiğine işaret eden Marsudi, konseyin “korkunç insani durumu araştırmak için bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulması da dahil olmak üzere hesap verebilirlik çağrısı yapması gerektiğini” vurguladı.

Marsudi, mevcut yardımların yeterli olmadığını kaydederek, Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarının artırılması için talepte bulunulması gerektiğini söyledi.

Endonezya’nın Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) yaptığı yardımı üç katına çıkaracağını açıklayan Marsudi, ülkesinin Gazze’ye insani yardım göndereceğini belirtti.

Marsudi, Gazze’de sivillerin zorla yerinden edilmesinin reddedilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Sorunu kökünden çözemezsek barışı sağlayamayız, barışa ulaşmanın yolu da iki devletli çözümün bir çözüm olduğunu anlamaktır.” zorunluluk.” söz konusu.

İsrail’in “sistematik işgalci güçlerinin” durdurulması gerektiğine işaret eden Marsudi, Filistinlilerin kendilerine yapılan haksızlığı kabul etmeye zorlanmaması gerektiğini ifade etti.

Marsudi, “Adaletsizliği durdurmak bizim görevimiz. İnsanlığı önemsiyorsanız kalbinizi kullanın ve çözüm önerisine evet oyu verin.” Şu şekilde konuştu:

boyabatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu